Blog

Barkod Nedir Ne İşe Yarar?

Barkod hayatımızda kullanılan bir çok ürünün üzerindeki beyaz zemine siyah bir şekilde basılmış, çizgi ve sayılardan oluşan bir özel bir sistemdir. Barkod sistemleri kullanılmasıyla birlikte günlük hayatta ve iş hayatında büyük kolaylıklar sağlamıştır. En önemlisi alışverişlerin çileye dönmesini engelleyen barkod sistemi sayesinde ürünler barkod okuyucuya tutularak ürün fiyat girdisi otomatik bir şekilde ekrana yansımaktadır. Bu sayede onlarca, yüzlerce ürünü kısa sürede kasadan geçebilir ve ödemenizi yapıp alışverişlerden kurtulabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde barkod örneğini görebilirsiniz.

barkod örneği

Barkodların hayatımıza getirdiği diğer bir yenilik ise, gelişen teknolojininde katkılarıyla ortaya çıkan barkod okuyuculardırBarkod okuyucular sayesinde barkodlanan ürünler kolayca barkod okuyucu ile okutularak kayıt altında tutulabilir. Barkod okuyucular özel olarak hazırlanmış barkod programları sayesinde kolaylıkla çalışır. Ayrıca bazı muhasebe ve satış programları ile entegre çalışabilirler.

Barkod Numarası Nedir? Barkod Numarası Nasıl Oluşturulur?

Barkodun başlangıcına göre üretim ülkelerini de öğrenebiliriz. Örneğin: “50” sayısı ile başlayan tüm ürünler İngiltere (United Kingdom) ürünüdür. Türkiye’nin barkod başlangıç numarası ise 869’dur. Türk ürünlerini tüketmek isteyen herkes 869 numarası ile başlayan ürünleri alabilirler.

barkod numarası nedir nasıl oluşur

 

Barkot ürünlerin kimliği demektir, barkotsuz ürünler kesinlikle tüketilmemeli ve tüketilmesine engel olunmalıdır. Barkod sistemi 1940’ların sonunda bulunmuş ve bu yıllara değin sürekli kullanılmıştır. Barkod sistemi geliştirilerek her alanda müşteriye kolaylık kullanılmıştır. Barkod sistemi sayesinde aynı zamanda en çok satan ürünler ve az satan ürünler rahatlıkla belirlenebilir ve güne, haftaya, aya dair dökümler rahatlıkla çıkartılabilir. Barkodu olmayan ürünlerin bile aslında alışveriş market ve merkezlerine kaydı mevcuttur. Örneğin: Aldığınız ekmekte barkod olmasa bile bu ürünün barkodu alışveriş merkezinin kasasında kayıtlıdır ve bunu yazarak barkod girişi yapılmaktadır.

Barkod etiketi yazdırma ve dizayn programı için Bartender Ultralite  programını önermekteyiz. Bartender Ultralite ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bu gönderiyi paylaş


error: İçerikler korunmaktadır!