Blog

Barkod Okuyucu Türleri

Market ürünleri, giyim ürünleri,  spor malzemeleri, kitaplar ve akla gelebilecek daha pek çok ürünün üzerinde bulunan barkodları okuyarak ürün kimliğini tanıma imkanı veren barkod okuyucular, farklı türlerde kullanıcı hizmetine sunulmaktadır.

Barkod Okuyucular Kaça Ayrılır?

Barkot okuyucular, sahip oldukları ışık kaynakları ve kılıflar göz önünde bulundurularak ikiye ayrılmaktadır.

Barkod okuyucu, Işık kaynaklarına göre;  led tarayıcı, laser tarayıcı ve iki boyutlu görüntü tarayıcıları olmak üzere üç  grupta incelenir. Led tarayıcılar CCD tarayıcılar olarak da adlandırılabilmektedir. İki boyutlu görüntü tarayıcıları, bilgi alınmak istenen ürünün üzerinde bulunan barkodun iki boyutlu resmini çekerek tarama işlemini gerçekleştirmektedir. Laser tarayıcılar ise tarama işlemini tek boyutlu olarak yapmaktadır. Laser tarayıcılı cihazlar hareketli parçalar içerdiklerinden daha az dayanıklı olmaktadır.

Kılıflara göre ayrıldığında ise; el tipi tarayıcı, kalem tarayıcı, sabit tarayıcı, masaüstü tarayıcı ve PDA tarayıcı olmak üzere barkod okuyucu beş grupta incelenmektedir. El tipi tarayıcı, hareketli olarak kullanılabilen, ışık kaynağı ile tetikleme mekanizması içeren bir cihaz türüdür. Masaüstü tarayıcı ise, duvara ya da masa üzerine sabit olarak bulundurulmaktadır. Sabit tarayıcılar, genel olarak fabrikaların üretim ve lojistik aşamalarında, işlem yapılacak ürünleri tanımlamak için kullanılmaktadır. PDA tarayıcılar, diğer okuyuculardan farklı olarak bütünleşik bir okuyucu ile işlem yapmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş


error: İçerikler korunmaktadır!