Blog

Barkodların Tercümesi

Alışveriş… Hayatımızın her alanında bizlerle… Alışverişin olduğu hemen hemen her yerde barkodlar da bizimle birlikte. Artık sadece alışverişte değil, iş hayatında, kişisel yaşamda bile kişilerin bireysel barkotları var.

İlk bakışta bir anlamı olmayan çizgi, rakamdan oluşan barkodların yanı sıra kare şeklinde üzerinde rakam veya harf yazmayan kare barkod da hayatımıza girmiş durumda.

Bildiklerimizden Farklı Uygulama

Barkotları okumak bizlerin elinde olmayan bir durum. Ancak barkod okuyucular sayesinde, o barkotta ne yazdığını görebiliyoruz. Bazılarında fiyat gizli oluyor, bazılarında bireylerin iletişim adresleri oluyor.

Günümüzde, şimdiye kadar alışılagelmiş barkod okuyucuların yanı sıra cep telefonlarımıza yükleyebileceğimiz uygulamalar geliştirildi. Bu uygulamalar sayesinde, kare barkodun fotoğrafını çekip içerisine yüklenmiş olan bilgileri hiç uğraşmadan kolaylıkla görebiliyoruz.

İlk bakışta cep telefonunda barkod okuyucu var mı diye sormak komik gelebilir ama çağımızın önemli bilgi saklama ve paylaşma aracı olduğu için giderek mecburi bir hal almaktadır. Bizler barkod okuyucuları mağazalardan veya marketlerden biliriz ve ilk bakışta tanırız. Zaman içinde her şey değiştiği gibi barkotların da tarayıcısı gelişti ve nihayet cebe kadar girdi.

Bu gönderiyi paylaş


error: İçerikler korunmaktadır!