Blog

Etiket Nedir? Etiketlerin Kullanım Alanları

Etiketler genellikle kuşe baskı ile yapılan arkası yapışkanlı kağıtlardır. Önlerine parlak selefon çekilebilir. Etiketleri hatırlamak için biraz hafızamızı zorlasak, defterlerimizin üzerine yapıştırdığımız etiketler aklımıza gelebilir. Aynı zamanda okul çağında ki çocuklara, kullandıklara tüm malzemelere etiket yapıştırmaları ve etiketler üzerine ad, soyad, sınıf ve numaraları yazmaları öğretilir, istenirdi. İşte etiketlerin en güzel örneklerinden biri de küçük yaşta hafızalara kazınmaya başlamaktadır. Etiketler sayesinde kullanılan malzeme ve ürünlere, belli bir düzen ve yönetim sağlanabilmektedir. Okul çağında öğrencilerin kullandığı malzemelere kendi isimlerinin yazılı olduğu bu etiketler sayesinde, eşyalarına sahip çıkılması ve düzenlerini sağlamaları öğretiliyordu. Günümüzde de etiketlemenin ortaya çıkması, çoğalan nüfus, gelişen teknoloji, oldukça çoğalan ikame ve tamamlayıcı ürünler gibi bir çok sebep sunabiliriz. Üretilen bütün ürünlerde, ham madde aşamasından, hazırlanma ve satışa hazır hale gelen süreye kadar etiketleme her aşamada önemini korumaktadır.

İş hayatında kullanılan etiket ürünleri kadar, reklam amaçlı kullanılan etiket çeşitleri ve türleri de mevcuttur. Aynı zamanda etiketler bir uyarı ve ikaz malzemesi de kullanılabilir. Sonuç olarak etiketlere nasıl bir baskı yapılırsa, baskıda ki içeriğin amacı ne ise, ona göre hizmet vermektedir. Bu söylemden yola çıkarak taşıtlarda, hastanelerde uyarı vermek amaçlı da kullanılan “Sigara içmek yasaktır”, “lütfen kapıyı kapatınız”, “kırmızı da dur, trafik canavarına dur diyelim” gibi ürünlerde bir etiket türüdür.

Etiketlerin ve etiketlemenin kullanım alanına diğer bir örnek ise, bilgisayar teknik servislerinde, servise gelen cihazların kaydını sorunsuz bir şekilde tutabilmek için, servise giren cihazlara etiket yapıştırılır. Genellikle bu tarz işlerde etiket yazıcılar kullanılır. Böylece ürün için gerekli olan etiket hızlı bir şekilde basılabilmektedir.

Etiketlerin kullanım alanları için verebileceğimiz diğer örnekler ise, gıda firmaları, ilaç firmaları, tekstil firmaları etiketleri yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Yine diğer bir örnek olarak en çok kullanılan etiket çeşididemirbaş etiketidir. Demirbaş etiketleri bir çok sektörde, satış yapan dükkan ve mağazalarda, ürünlerin fiyatlarını göstermek amacı ile sıkça kullanılmaktadır.

Etiket boyutları seçeneklidir. Kartvizit boyutu, A3, A4, A5 boyutlarında etiketler bastırılabilir. Firmaların özel ihtiyaçlarına göre hemen hemen her ebatta etiket üretilmektedir.

Etiketler sayesinde viral reklam sektörü biraz daha gelişmiştir. Çünkü çeşitli amaçlarla kullanılan etiketlere yerleştirilebilen logo, kurumsal kimlik gibi öğeler firmalar için eşsiz bir reklam aracıdır. Bu her zaman sizi hatırlatan bir unsur olarak insanların hafızasına kazınacaktır.

Etiketler sektöre göre değişmektedir. Halı yıkama fabrikaları genel olarak bahar ayında reklam yaparken, doğal gaz tesisat firmaları ise 12 ay boyunca reklam yapabilirler. Bu sebeple müşteri kitlenize göre tanıtım aylarınızı belirlemeli ve bu aylarda reklama aşırı derece de yüklenmelisiniz.

Etiketler ortalama en az 1000 adet basımdan 10.000 adet basıma kadar rahat bir şekilde basılabilir. Yapışkanı koruyan kağıdı kaldırdığınızda istediğiniz alana (metal, sac, tahta, cam) etiketlerini rahatlıkla yapıştırabilirsiniz.

Etiketlerinizin yapıştırılması için ticari hanelerden izin isteyebilir ve etiket yapıştırmak için beyanatta bulunabilirsiniz. İzinsiz bir şekilde ticari yerlere etiket yapıştırılması etik değildir. Etiketlerinizin grafiğine dikkat etmeli ve insanları kızdırmayacak şekilde olmasına özen göstermelisiniz.

Bu gönderiyi paylaş


error: İçerikler korunmaktadır!