Blog

Etiket Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Etiketler, öncelik kullanım amaçları dikkate alınarak, kullanım alanlarına ve ne kadar süre kullanılacakları kestirimi ile uygun bir türe karar verilerek seçilmelidir.

Etiketlerin okunacağı barkod sistemleri de etiket seçimi konusunda önemli bir husustur. Barkod okuyucunun türü göz önüne alınarak, belirli ürünler için aynı tip etiketler seçilmeli ve böylece maliyet düşük tutulmalıdır.

Etiket Türlerinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? 

Etiket türleri belirgin olarak plastik, kumaş ya da kağıt olmak üzere üretildikleri malzeme çeşidine göre birbirlerinden ayrılırlar. Buna bağlı olarak da dayanıklılık kullanılan malzemeye göre farklılık gösterir.

Örneğin, kuşe etiket kağıt malzemeden yapıldığı için neme ve ısıya dayanıksız olacağından kullanım süresi fazla uzun olamayacaktır. Fakat pürüzsüz ve çukursuz bir yüzeye sahip olduğu için de sürtünmeye dayanıksız olsa da ribon baskıya en uygun etiket türlerinden biridir. Vellum etiket ise kuşe etiketten farklı olarak gözenekli bir yüzeye sahiptir. Ribon baskı sırasında vellum etiketinin gözenekleri dolduğu için sürtünmeye karşı daha dayanıklı bir hale gelmektedir. Böylece kullanım süresi de uzamaktadır.

En çok tercih edilenlerden biri olan rfid etiket, hem plastik hem de kağıt malzemeden üretilebildiği için kullanıcıya daha fazla seçenek sunmaktadır. Bilgiler etiket içerisindeki bir çipe kaydedileceğinden, bellek kapasitesi yükseltilerek olabildiğince fazla ürün bilgisine ulaşılması sağlanabilmektedir. Ancak, çipler birtakım teknolojilerle kullanılamaz hale getirilebileceğinden kullanım sırasında dikkatli olunmalıdır.

Isı kaynağı kullanılarak bilgilerin aktarıldığı termal etiket de tıpkı kuşe etiket gibi ısıya karşı dayanıksızdır ve bu nedenle uzun ömürlü kullanılamamaktadır. Fakat termal etikette ribon kullanılmadığı için, sahip olduğu düşük maliyet avantajı nedeniyle kısa vadeli uygulamalar için bazı sektörler tarafından tercih edilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş


error: İçerikler korunmaktadır!